Kartou, nebo hotově?

Spousta z nás ví, že když si vezme na nákup platební kartu, nabírá zboží jak utržený z řetězu. Ale už je to něco jiného, když si vezme jen určitou sumu do peněženky a musí se výslednou cenou do ní vejít.

Starší lidé, kteří už překročili sedmdesátku, často odmítají s kartou nakupovat. Mají strach. Jejich důchody nejsou nijak závratné a mají zakořeněný zvyk, že na dluh se žít nemá.
stovky v kufru

Proto raději volí variantu, že důchod, který jim přijde na účet, vybírají a pak hospodaří s penězi. Platbám s virtuálními penězi zkrátka nepřišli na chuť.

Platba kartou je výhodná jen v určitých situacích. Kupujete-li drahý šperk, nábytek, týdenní nákup, kdy víte, že do tisícovky se určitě nevejdete, nebo pozvete-li někoho na oběd. Na to můžete odpovědět, že rádi v dobrém podniku dáváte spropitné. Ale nikde není psáno, že k pípnutí u terminálu nemůžete přidat i peníze.
kapsa s kartou a stovkou

Všimli jste si někdy, že vás víc „bolí“, když se musíte rozloučit s finanční hotovostí, než jen přiložením karty? V prvním případě vidíte, o kolik se vám ztenčila hotovost a raději si dvakrát rozmyslíte, jestli vůbec chcete utrácet, ve druhém máte pocit, že „z malého“ překročení limitu a následné zasažení do kontokorentu není nic tragického. No, s hotovostí byste to udělat nemohli.

Ale také je tu placení zboží na internetu. Můžete dopředu kartou ať už přes platbu on-line, nebo přes platební bránu, kdy budete zadávat mimo jiné i číslo své karty a „modlit se“, aby druhá strana nebyl podvodník, nebo si zboží objednáte na dobírku a pak teprve při jeho dovezení zaplatíte ať už hotově, nebo pípnutím.

Je pravda, že za poslední dobu se rozmáhají i platby přiložením mobilu k terminálu, ale to si neumím dost dobře představit, protože mně už se několikrát stalo, že mobil se mi rozpadl bez předchozího varování. A já jsem člověk panikář, proto si umím živě představit, jak se u pokladny rozklepu a možná i hrůzou, že nemám jak zaplatit, omdlím.

Jinak ale karty mám ráda. Jsem spokojená, že nemusím pořád vláčet napěchovanou peněženku a PIN si nosím jen ve své hlavě.

A co vy? Čím raději platíte?

Finance / by

Post Author: