Nechte se okouzlit jedinečnými odrůdami hortenzie!

Hortenzie patří k nejoblíbenějším zahradním rostlinám. Bohaté květenství je zdobí od začátku léta až do pozdního podzimu. Některé odrůdy zůstávají zajímavé dokonce i v zimním období. Uschlé květenství ozdobené námrazou jsou v té době doslova atrakcí zahrady.
modrá hortenzie

skupina Everlasting

Před nedávnem se na zahradnickém trhu objevilo několik zcela nových odrůd, které pocházejí z holandské firmy specializované na pěstování hortenzií. Jde o odrůdy skupiny Everlasting, jejíž název se začíná objevovat i u pojmenovávání samotných rostlin. Odrůdy této skupiny vznikly zejména pro trh s řezanými květinami. Vyznačují se bohatou tvorbou květenství a velmi pevnými stonky, které vydrží ve váze dlouho svěží. Další jejich společná vlastnost je kompaktní nižší vzrůst v dospělosti. Rostliny obvykle nepřesáhnou výšku 120 cm, proto jsou vhodné pro pěstování v nádobách. Jejich esteticky nejdůležitější vlastnost jsou květiny svěžích proměnlivých barev. Barva květů se mění podle stupně vyzrálosti. Na jediné rostlině se tak mohou střídat různé odstíny.
Například odrůda 'Magical Revolution' vytváří květy v tmavomodré, ale i světle růžové barvě. Zbarvení květů závisí i na chemickém složení půdy. Modrá barva květů vzniká, když je rostlina pěstována v půdě s nízkým pH a obsahuje vyšší množství hliníku. Platí, že čím je půda méně kyselá, tím se barevnost mění na světlejší odstíny růžové. Tato vlastnost se týká velkého množství odrůd z rodu hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla).
malé fialové květy

Forever Ever

Je další skupina, která se objevuje na našem trhu. Odrůdy, které zahrnuje se vyznačují jednou mimořádně cennou vlastností – květy se tvoří i na nových výhoncích, což je velmi cenné. Tato vynikající vlastnost umožňuje pěstovat hortenzie i v drsnějších klimatických podmínkách, kde to dosud nebylo prakticky možné. U běžných odrůd tohoto druhu se květiny zakládají na vrcholech starých výhonků. V případě, že je poškodí silné mrazy, rostliny mají mnoho listů, ale téměř žádné květy.

Nechte se okouzlit jedinečnými odrůdami hortenzie!
4 (80%)1
Hobby / by

Post Author: